چلسی قدرت اروپایی مرد روس

با بررسی عملکرد مربیان حاضر در زمان مدیریت رومن آبراموویچ در چلسی انجام شده است،نشانگر برتری ژوزه مورینیو نسبت به دیگران، حتی آنتونیو کونته و توماس توخل است.
مالکیت ۱۹ ساله رومن آبراموویچ بر چلسی باعث شد تا ۱۷ مربی مختلف حداقل یک بازی را هدایت کنند.مالک قدرتمند روسی چلسی سال 2003 این باشگاه را به قیمت ۱۴۰ میلیون پوند خرید، کلودیو رانیری سرمربی بود و ۵۹ بازی طول کشید تا کنار گذاشته بشود؛ با اینکه آبی‌ها را به مقام دوم لیگ برتر و نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا با درصد برد ۶۱ درصد هدایت کرده بود.پس از این سرمربی آقای مورینیو هدایت آبی پوشان را برعهده گرفت و نسبت به تمامی مربیانی که در این 19 سال در چلسی بودند رکورد بهتری داشته است.او از ۱۸۵ بازی ۱۲۴ پیروزی به‌دست آورد و به باشگاه کمک کرد تا دو بار جام‌های لیگ برتر و جام اتحادیه و همچنین جام حذفی را بالا ببرد. دوره او تنها با ۲۱ شکست و ۱۱۹ گل خورده به پایان رسید و رکورد خیره‌کننده ۶۷ درصد پیروزی را به نام خود زد.

بررسی مربیان چلسی

ژوزه مورینیو بهترین سرمربی چلسی در 19 سال حضور رومن آبراموویچ در این باشگاه می باشد.

نقطه مقابل آقای خاص آندره ویاش بواش بدترین رکورد مربیان بدترین بوده است.از بین ۴۰ بازی تنها ۱۹ پیروزی به‌دست آورد و رکورد پیروزی‌هایش رقم ناچیز ۴۷٫۵ درصد بود. او در مارس ۲۰۱۲، کمتر از یک سال پس از آمدنش و با سه پیروزی در ۱۲ بازی لیگ برتر، اخراج شد.باز هم نتیجه خوی بی‌رحمانه آبراموویچ درست از آب درآمد. روبرتو دی‌متئو به جای آندره ویاش بواش آمد و تنها دو ماه بعد آبی‌ها را به بالا بردن اولین جام قهرمانی لیگ قهرمانان در تاریخ رساند.توخل، سرمربی فعلی، پس از اینکه در ژانویه ۲۰۲۱ هدایت تیم را از فرانک لمپارد گرفت، تاکنون ۷۴ بازی را زیر نظر داشته است. توخل تنها ۹ بار شکست خورد و در ۷۴ بازی فقط ۴۶ گل دریافت کرده است. او نیز تنها چند ماه بعد باشگاه را به قهرمانی در لیگ قهرمانان رساند و رکورد پیروزی ۶۲٫۲ درصدی را به خود اختصاص داد.

فهرست